وقتی اعضای شورا، اپوزیسیون خود می شوند؛

در نخستین جلسه شورای شهر بوشهر در سال ۹۷ چه گذشت؟

جلسۀ 71 شورای شهر بوشهر در حالی برگزار شد که سایه وقایع نوروز 97 و کاستی های چشمگیر مدیریتی آن بر جلسه کاملاً محسوس بود. 

مرتضی رضایی - « صدای استان »؛ جلسۀ 71 شورای شهر بوشهر در حالی برگزار شد که سایه وقایع نوروز 97 و کاستی های چشمگیر مدیریتی آن بر جلسه کاملاً محسوس بود. وضعیت نامطلوبی که شاید اوج مناقشه در کلام طاهره شمشیری ظاهر گشت که با به تمسخر کشیدن بخشی از مدیریت شهری که گوشی تلفن خود را در مواقع ضروری خاموش می کند گفت: «بنده به سهم خودم واقعاً تشکر می کنم از کارکنان و مسئولین بلندپایه شهرداری بندر بوشهر که تلفن های همراه خود را از ابتدای عید خاموش کردند تا یک روز بعد از بازگشت به کار. سپاسگذاریم از این همه مسئولیت شناسی این افراد در شهرداری!».


Image result for ‫جلسه شورای شهر بوشهر‬‎


اما این همه ماجرا نبود. جلسه که با توضیحات ابوذر دهدار در خصوص معضلات پیش آمده برای شهر و شهروندان بوشهر ناشی از حضور گسترده میهمانان نوروزی و آسیب رساندن آنان به فضای سبز و اماکن عمومی آغاز شد، با واکنش تند عبدالله زاده و برزگرزاده رو به گشت. رئیس شورای شهر با عذرخواهی از مردم بیان کرد: «این مسئله را باید به حکم میهمان نوازی بوشهری ها و نیز شرایط خاص بوشهر که تنها در ایام بسیار محدود نوروز جاذبه گردشگری برای سایر ایرانی ها دارد بخشید و نادیده انگاشت و برای بهره برداری از فرصت اقتصادی حضور گردشگران، نمی توان توقع همان برخوردی را با مسافران نوروزی در شهر بوشهر داشت که در اصفهان و شیراز با متخلفین می شود».برزگرزاده و عبدالله زاده در مقابل رئیس شورا


این گفتار با واکنش دو تن دیگر از اعضا رو به رو شد. ندا عبدالله زاده با رد این استدلال بیان کرد: «اگر جا نبوده مسافران نوروزی می توانستند به شهر خودشان برگردند نه اینکه در پارکهای شهر ما چادر بزنند. اصول شهرسازی و مدیریت شهری نباید به خاطر مهمان نواز بودن زیر سوال برود. خود شهروندان بوشهری نتوانستند از فضای شهری در عید استفاده کرده و اوقات خوشی داشته باشند. مقصر شورا و شهرداری نیستند. مقصر استانداری و فرمانداری هستند که کمک حال ما در این ایام نبوده اند و زیرساخت ها را ایجاد نکرده اند. نباید به بهانه نبودن زیرساختها اجازه  داده می شد که هزینه های ما در فضای سبز به تاراج برود مبلمان شهری آسیب ببیند».


برزگرزاده نیز با رد استدلال دهدار در خصوص لزوم توجه به میهمان نوروزی و مدارا کردن با آنان به واسطه نفع گسترده ای که برای شهر دارند بیان کرد: «ما واقعا متأسف هستیم که کوچه های شهر ما مبدل به سرویس های بهداشتی شد. باعث شرمندگی است که اصطلاح مهمان نوازی را بلد هستیم اما مدیریت شهری را بلد نیستیم. انتظار از دکتر دولابی و مهندس توسلی این بود که در کار خود بهتر ظاهر می شدند و اجازه نمی دادند این اتفاقات رخ بدهد». وی در بخش دیگر سخنانش با زیر سئوال بردن آمار هفت میلیون نفری گفت: «اینکه عده ای فقط آمار سازی کنند و به سئوالات جواب ندهند صحیح نیست. ارزش افزوده این هفت میلیون نفر برای شهر بوشهر کجا بود که این خسارت ها را بتوان نادیده گرفت؟ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و ستاد تسهیلات سفر چرا به وظایف خود عمل نکرد؟ مسافران باید بر اقتصاد شهری تأثیر گذار باشند اما مسافری که همه چیزش را با خود آورده چه تأثیر مثبتی می تواند در اقتصاد شهری پدید بیاورد؟ شهر بوشهر با این سیاست گذاری ها و کاستی ها فقط در نقش سرویس بهداشتی ظاهر شده و چون زیر ساخت ها ایجاد نشد و کمپ ها احداث نگردید، فقط خسارت به فضای شهری تحمیل وارد آمد».


 


دولابی و شمشیری چه گفتند؟


Related image


این سخنان با واکنش دولابی رو به رو شد و وی در نقد اعضای شورای چهارم گفت: «دوستان چرا خود را به دست هیجانات اجتماعی می سپارند؟ اگر این موارد رخ می دهد چون مدیریت شهری تأثیرگذار ظاهر نشده است. خود ما در دوره های گذشته که مسئول اداره شهر بوده ایم چقدر  به سمت ایجاد این زیرساخت ها حرکت کرده ایم و سعی کردیم که آنقدر شهر بوشهر را جذاب کنیم که توجه توریست ها را جلب کند تا در شهر ما هزینه کنند و ارزش افزوده بیاورند. این وضعیت میراثی است که از گذشته به ما رسیده».


Related image


طاهره شمشیری نیز که از برخی کم کاری های همکارانش در شهرداری انتقادات تندی کرد در ادامه با انتقادات به خودسری برخی از اعضای شورا بیان داشت: «ما حتی خودمان در شورای شهر نمی توانیم بر سر تصمیماتی که گرفته می شود باقی بمانیم. ما این جا تصمیم گرفتیم و هر 9 عضو موافقت کردند که برای رفاه حال مسافران و بهبود کیفیت عبور و مرور از ساعات 5 تا 10 شب در ایام عید خیابان های مرکز شهر مسدود شده و تنها وسایل نقلیه عمومی بتوانند در این مسیر تردد کنند. بنده برای اطمینان 7 بار تأیید اعضای شورا را گرفتم. مصوبه شورای ترافیک نیز گرفته شد. اما چه شد که یک باره برخی از دوستان ما در شورا طاهره شمشیری را نقض می کنند و در حالی که ما به دنبال اجرایی کردن این مصوبه هستیم با برخی از بازاریان و مسئولان وارد رایزنی می شوند و این مصوبه را ملغا می کنند».


 


مؤخره: وقتی مسئولان در نقش اپوزیسیون ظاهر می شوند


این سخنان در حالی ایراد می شد که بسیاری از کاستی های موجود در شهر بوشهر نه متعلق به بازه زمانی کوتاه مدت منتهی به عید 97 که تقریباً معضلاتی بسیار ریشه دار و دراز مدت است. گرفتن انگشت اتهام مسئولان شهری به سمت یکدیگر و یا به سمت سایر نهادهای حاکمیتی جز به سخره گرفتن شعور مردم معنا و مفهوم دیگری نمی تواند داشته باشد. عضو شورایی که خودش 4 سال ریاست این نهاد را بر عهده داشته و می بایست در دوران گذشته حداقل یک قدم زیرساخت ها گردشگری شهر را به پیش می برده، امروز نمی تواند در کسوت مدعی بنشیند که چرا زیرساخت ها وجود ندارد. این عین توهین به فهم و درک مردمی است که از نابود شدن منابع مالی شهرشان بدون آنکه پیشرفت و توسعه محسوسی را احساس کنند به ستوه آمده اند.


 لذا جا دارد مسئولان شهری بوشهر با آسیب شناسی از عید 97، رفع همین نواقصی را که خود بر می شمارند در دستور کار قرار دهند تا در عید 98 به جای پاسخگویی، مجبور به فرار رو به جلو نشده و در نقش اپوزیسیون ظاهر نگردند و کاستی ها و کوتاهی ها را به گردن جن و اِنس بیفکنند که انگار خودشان تازه بر سر کار آمده اند.

نوشتن دیدگاه

Back to Top