استان بوشهر

گزارش جلسه چهار ساعته شورای شهر با اداره کل آبفا؛

یاکیده: فرهنگ غلط مردم عامل اصلی مشکل است/شورا: این همه مردم را مقصر ندانید

جلسه ای بسیار پر حاشیه، طولانی و البته فنی و پر جدل. یاکیده که از سوی اعضای شورا و همچنین خبرنگاران بارها مورد خطاب و بعضاً اعتراضات بسیار تندی قرار می گرفت، با خونسردی و حوصله ای مثال زدنی به پرسش ها پاسخ می گفت.

« صدای استان »؛ جلسه بررسی مشکل آب مردم شهر بوشهر با مدیرکل آب و فاضلاب استان در شورای شهر منعقد شد. جلسه ای بسیار پر حاشیه، طولانی و البته فنی و پر جدل. یاکیده که از سوی اعضای شورا و همچنین خبرنگاران بارها مورد خطاب و بعضاً اعتراضات بسیار تندی قرار می گرفت، با خونسردی و حوصله ای مثال زدنی به پرسش ها پاسخ می گفت.


Image result for ‫یاکیده مدیر اب و فاضلاب بوشهر در شورای شهر‬‎


در حالی که می توانست در اثر اعتراضات مکرر اعضای شورا و بی ربط دانستن پاسخ های یاکیده جو جلسه متشنج تر شود اما تلاش دهدار و فهم یاکیده از شرایط بسیار بغرنج شهر و عصبیت مردم از مشکلات بی امان، او را در مقابل سیل انتقادات شکیبا کرده بود.


فرازهای مهم این جلسه چهار ساعته را می خوانید: 


• جلسه ساعت شش و نیم با پرسش های 9 گانه توسلی و انتقاداتی که به بی برنامگی آبفا داشت آغاز شد و نزدیک به ساعت ده خاتمه گرفت. جلسه بارها تداعی کننده جلسه استیضاح یک وزیر جلوه گر شد. نمایندگان از معدود دفاعاتی بود که بدون غرض شخصی سخن می کردند و اغلب درد مردم آنان را به فریاد در می آورد. 


Image result for ‫اکبر توسلی شورای شهر بوشهر‬‎


• یاکیده در پاسخ به پرسش های توسلی با قرائت آمار مطوّل و مفصل تلاش کرد شفافیت لازم را پدید آورد. اما زمانی که به پرسش های توسلی در خصوص مناطق جنوبی شهر بوشهر رسید و رسما اعلام کرد آبفا با بودجه های حقیری که از سمت دولت برای پروژه هایش می گیرد قادر نیست هیچ اقدام عملی انجام دهد با واکنش بسیار تند توسلی مواجه شد. 


توسلی خواهان بی پاسخ ماندن مابقی پرسش هایش شد و این نحو پاسخ گویی را ناکافی و ناشایست عنوان کرد و گفت این پاسخ ها برای محلات جنوبی که سال هاست از تبعیض ساختاری رنج می برند آسایش و آرامشی در زندگی نمی سازد. 


• یاکیده بارها در طول سخنانش تأکید کرد که میزان آب مورد نیاز شهر بوشهر کاملاً تأمین است و روزانه حدود 52هزار متر مکعب آب از طریق سد کوثر و آب شیرین کن به شبکه آب رسانی شهر تزریق می شود. همه مشکل از بعد از تزریق آب به شبکه شروع می شود که محصول عدم مصرف صحیح است. 


• هیچ آبی از کازرون وارد شبکه شهر بوشهر نمی شود. به این معنا که از ابتدا نیز کازرون جز منابع تأمین کننده آب شهر بوشهر نبوده است و مسائل آبی کازرون شهر بوشهر را تحت تأثیر قرار نمی دهد. 


• یاکیده در خصوص هدر رفته 43 درصدی منابع آب گفت که در بوشهر در ماکسیسم حالت 20 درصد هدر رفت در شبکه آب رسانی داریم که میزان آبی که به بوشهر داده می شود با احتساب این هدر رفت است. یعنی این گونه نیست در اثر هدر رفت کمبود آب ایجاد شود. سرانه آب مردم بوشهر با احتساب هدر رفت شبکه محاسبه و تأمین می گردد. میزان استاندارد آب مورد نیاز مردم حدود 48هزار متر مکعب است که ما بیش از این آب در شبکه تزریق می کنیم. 


• پاسخ ها بسیار کلیشه ای بود: ما هیچ فاضلابی به دریا نمی ریزیم؛ آب شرین کن ها تا 1400 مشکل کمبود آب را حل خواهند کرد. پول و بودجه در اختیار ما نیست. الگوی مصرف مردم مشکل دارد. خشکسالی مزید بر علت شده است.   


Image result for ‫هاشم زاده شورای شهر بوشهر‬‎


• هاشم زاده خواهان استعفای یاکیده از منصب خویش شد. هاشم زاده با بیان اینکه با احداث سد در بالادست سد دالکی، عملاً سد دالکی از دور خارج خواهد شد آن را نشانه ای بر بی کفایتی یاکیده دانست. اما خود هاشم زاده بعد از نطق شدیدالحن علیه یاکیده که وی را عامل اصلی هر برخورد خشونت آمیزی با مردم اعلام کرد، بدون آنکه مستمع پاسخ های یاکیده به انتقاداتش شود صحن شورا را ترک نمود و باز نگشت. 


• یاکیده بارها بر اساس آمار و ارقام نشان داد که برای تکمیل شبکه فاضلاب شهر بوشهر که از اواسط دهه هفتاد آغاز شده با این نحوه تخصیص منابع ملی و نبود بودجه به صد سال زمان نیاز داریم. شهرستان بوشهر سالانه حدود 4 میلیارد تومان بودجه می گیرد در حالی که تکمیل شبکه فاضلاب با قیمت امروز به 400 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. 


Image result for ‫شمشیری و روح الله نصرتی شورای شهر بوشهر‬‎


• در مقابل، مقامات آبفای استان که بارها بر نبود بودجه و یا الگوی غلط مصرف مردم تأکید می کردند با عصبیت تقریباً تمام اعضای شورا و خبرنگاران مواجه شدند. شمشیری و نصرتی بارها با زیر سوال بردن این استدلال که الگوی مصرف مردم نمی تواند مسبب اصلی پدید آمدن این بلوا و تنگنای شدید در شهر باشد مدیریت غلط منابع را عامل اصلی می دانستند. خبرنگاران نیز با به چالش کشیدن نبود بودجه در دستگاه های اجرایی این پرسش را مطرح کردند که «پس پول های مملکت کجا می رود که برای حیاتی ترین مسئله استان بوشهر که آب هست چیزی بیشتر از 4 میلیادر تومان پول در اختیار شما نیست». 


• یاکیده در مقابل این پرسش با ابراز نارضایتی از وضعیت مالی سازمانش گفت: «من نمی توانم پاسخ بدهم که پول های مملکت چه می شود چون صلاحیت ندارم. در خصوص دزدان مملکت که با پول های مردم چه می کنند و کجا می رود صلاحیت پاسخگویی ندارم».


• دزدی آب، خرابی کنتورها، انشعابات غیر مجاز، مخازن  گسترده نصب شده در منازل، سرریز شدن منابع آب در منازل و بی توجهی مشترکان به نصب شناور در منابع آب، مصرب بالای آب در منازل از جمله مصادیق الگوی غلط مصرف در بوشهر عنوان شد. آمار و ارقام مبسوط یاکیده و معاونینش گویا و مؤید این اشکالات در الگوی مصرف بود. اما نکته اینجاست که به عنوان مشکل اصلی یا عمده ترین بخش مشکل معرفی می شد که مقاومت شدید اعضای شورا در پذیرش این نگرش را در پی می آورد. 


• فاضلاب از حوزۀ علائق دولت به خاطر هزینه کرد بسیار بالای آن خارج شده است و تنها سرمایه گذار بخش خصوصی می تواند در این زمینه هزینه کند که آن هم تابع مشکلات عظیم سرمایه گذاری در کشور  و بی علاقگی سرمایه گذاران برای ورود به این بخش است. 


Image result for ‫شورای شهر بوشهر‬‎


• یاکیده در پاسخ به اعتراضات مکرر توسلی در خصوص نظارت بر عملکرد ارگان های نظامی در زمینه فاضلاب گفت «بنده اطلاعی ندارم. مطابق اعلام رسمی خود این ارگان ها که می گویند تصفیه می کنند، بنده هم می گویم که تصفیه می کنند. بنده هم تصفیه خانه ها را دیده ام. اما اینکه چقدر این تصفیه خانه ها درست کار می کنند و چقدر از فاضلاب تولیدی آنها تصفیه می شود بنده سکوت می کنم و می گویم همان چیزی درست است که این نهادها می گویند. اما فاضلابی به سازمان من تحویل داده نمی شود و مستقل عمل می کنند. حال اگر کسی می گوید به دریا ریخته می شود یا در طبیعت رها می شود خارج از حیطه اختیارات بنده است». 


• یاکیده تأکید می کرد که همپای سایر مراکز استان ها بوشهر باید عوارض سه درصدی را برای ترمیم و نوسازی شبکه آب در شهر بوشهر اخذ کند و این نیاز به مصوبه شورا دارد و شورا باید این کار را انجام دهد. این مسئله باز با مقاومت و واکنش شورا رو به رو شد که در شرایط اقتصادی کنونی تحمیل کردن هزینه های جدید به مردم فاقد وجاهت است. خبرنگاران نیز از مقاومت مردم در پرداخت این هزینه ها با توجه به فساد بالای مدیران و دستگاه بروکراسی کشور که دزدی و رانت و اختلاس و سوء هزینه منابع مالی در آن نهادینه شده است صحبت به میان آوردند و بی اعتمادی مطلق مردم و قضاوت های تأسف باری که افکار عمومی نسبت به هیئت حاکمه پیدا کرده اند را چالشی اساسی در اخذ عوارض جدید ارزیابی کردند. یاکیده با تأیید وجود این ذهنیت در میان مردم مجددا بر نبود چاره دیگری جز این روش برای حل بحران آب و فاضلاب در بوشهر تأکید کرد. 


• ابوذر دهدار از معاونین مدیرکل آبفا درخواست کرد آنالیز قیمت و جزئیات مربوط به پرداخت عوارض ترمیم شبکه را به شورا بیاورند تا مورد بررسی قرار بگیرد. دهدار با دیدگاه تعامل جویانه بیان کرد که اگر امروز برای این مشکلات چاره ای عملی پیدا نکنیم در آینده وضعیت به مراتب بدتراز این خواهد شد و نمی توان دست روی دست گذاشت تا آسایش زندگی همه از میان برود.

دیدگاه‌ها  

1 علیرضا 1397-04-26 22:52
اقای یاکیده زمانی که انشعاب 250 تومانی را کردین حدود 1200000
بخاطر نوسازی شبکه ها بود . وقتی انشعاب گرفتم گفتین بخاطر نوسازی است و من هم با شعف دل پول را واریز کردم .
اداره اب همیشه داد میزنه میگه مردم اب دزدی میکنن چون که امار ورودی اب به شهر با کنتورا نمیخونه. خوب شما چرا نمیگین لوله ها فرسوده است و 70 درصد تلفات دارید. بوشهر با این درامد عظیم. باید اب شیرین کن داشته باشد.
نقل قول کردن
2 Guest 1397-04-27 00:11
با سلام و احترام خدمت اعضاي شورا به ويژه مهندس توسلي
درود خدا بر مدافع حق مردم مورد مظلوم بوشهر جناب توسلي. احسنت بر شما
نقل قول کردن
3 سلام 1397-04-28 06:24
سلام.
موضوع سد دالکی در حوزه کاری اقای مهندس رجایی ه نه اقای مهندس یاکیده
نقل قول کردن
4 همشهری 1397-04-28 06:27
وقتی مشکل کم ابی سراسری است و مربوط به استان بوشهر و یا حتی کشور ما تنها نیست ،اینجور جدل کردن کاری عبث و بیفایده و خیلی سطحی نگری است.
نقل قول کردن
5 بوشهر 1397-04-28 06:30
الان یکسال از عمر شورای جدید میگذرد ،شورایی که هنوز نتوانسته شهردار را اولین وظیفه شورا است را انتخاب کند چطور میتواند سایر موضوعات را پیگیری کند
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

Back to Top