استان بوشهر

سعید امیر

انتخاب شهردار تهران؛توسعه و خودباوری احزاب

سعید امیر کارشناس ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

« صدای استان »؛ دیروز در وزارت کشور حکم شهردار تهران به وی ابلاغ شد. شورای شهر تهران با بهره‌گیری از فرآیندی یکپارچه و هم افزا، در فضایی شفاف شهردار تهران را انتخاب نمود.


Image result for ‫افشانی شهردار تهران‬‎


به باور نگارنده انتخاب جناب افشانی توسط شورای پنجم به لحاظ سیاسی مهم و قابل مطالعه بوده چرا که فصل جدیدی در کارکرد احزاب و به تبع آن رشد احزاب و توسعه سیاسی فراهم خواهد کرد. یکی از کارویژه‌های احزاب در کشورهای توسعه یافته تربیت نخبگان مدیریتی‌ست تا با نهادینه نمودن تخصصی شدن مشاغل، اداره امور به نحو شایسته انجام گیرد. این افراد با گذراندن مراتب تشکیلات حزبی و آشنایی با فنون و تخصص‌های مدیریتی ، به دایره مدیران کلان نظام بروکراسی وارد شده تا پستهای سیاسی در اختیار افراد نالایق قرار نگیرد.


متاسفانه در کشور ما  بسته بودن دایره مدیران ارشد نظام ، تاثیری بسیار منفی بر فعالیت احزاب از حیث تربیت مدیران کلان اجرایی گذاشته است . احزاب هیچگونه شانس و فرصتی برای تزریق و ارایه مدیر به دایره مدیران ارشد نظام نداشته لذا انگیزه ای مبنی بر تربیت نخبگان مدیریتی و بروکراتهای لایق ندارند. از این جهت احزاب و گروههای سیاسی شناسنامه‌دار، نقش خویش در تولید مدیران توانمند را نادیده انگاشته و این امر را منوط به پرآوازه بودن مدیران و نه سابقه فعالیت تشکیلاتی و حزبی می‌دانند.


انتخاب جناب افشانی ( شورای مرکزی حزب اعتماد ملی ) از این جهت نوید دهنده رشد احزاب است که حساسیت احزاب در پرورش نیروهای مدیریتی توانمند را افزایش داده و خود باوری در تولید و ارایه مدیران به جرگه مدیران ارشد نظام  نزد احزاب بوجود خواهد آمد. انتخاب شهردار تهران نشان داد پوسته سخت و بسته مدیران ارشد نظام نفوذ پذیر شده و لزوما سابقه وزارت و چهره ملی بودن شرط ورود به این دایره نیست بلکه با سابقه مدیریتی موفق و پشتوانه حزبی میتوان بر مسند مدیریت کلان نشست و شایستگی‌های خویش را به اثبات رساند.


Image result for ‫احزاب‬‎


علیرغم اینکه گفتمان اصلاحات اساسا تاکید بر بکارگیری الگوی شایسته سالاری و انتخاب مدیران توانمند دارد و عمدتا جلوه های مختلف این گفتمان موجب نفوذ پذیری دایره مدیران ارشد نظام می‌شود اما محدودیتهای محیط سیاسی و عدم بکارگیری مدیران تربیت شده حزبی بر استقرار نظام بسته مدیریتی میل می‌کند.


البته باید به احزاب فعال و نیمه فعال از این جهت حق داد چرا که بدلیل عدم توجه به شایستگی احزاب و نخبگان سیاسی آنها، احزاب ناچارا تزریق مدیران خویش  به عرصه مدیران ارشد نظام را با اتکا بر ویژگی چهره ملی  و با بکارگیری شاخص مشهوریت مدیران، سعی در کسب قدرت سیاسی دارند.


از چنین چشم‌اندازی عملکرد  جناب افشانی شهردار تهران تاثیر زیادی بر اعتماد حاکمیت نسبت به مدیران برآمده از احزاب دارد. هرچقدر احزاب اصلاح‌طلب بر پاسخگو نمودن شهردار و نظارت بر عملکرد ایشان دقیق باشند شهردار عملکرد بهتری داشته و با جلب اعتماد حاکمیت و نهادهای قدرت ، فرصت بیشتری را در اختیار نخبگان توانمند احزاب در ورود به عرصه مدیریت کلان خواهد گذاشت که این امر به نوبه خود باعث تقویت جایگاه احزاب و به تبع آن توسعه سیاسی خواهد شد. 


مکانیسم شورای پنجم تهران در انتخاب شهردار بازتاب گشایش در جانشین پروری مدیران کلان و پررنگ نمودن نقش احزاب در تربیت مدیران ارشد نظام است. امید است در ادامه مسیر مردم‌سالارانه شورای شهر تهران، سهم ظرفیت حل المسایلی احزاب در شورا افزایش یافته و در افزایش کیفیت مدیریت شهری مورد استفاده قرار گیرد.  


 سعید امیر کارشناس ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

دیدگاه‌ها  

1 حامد علی زاده 1397-02-28 21:07
سپاس از تحلیل بسیار عالی و تخصصی شما
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

Back to Top