استان بوشهر

معصومه یزدان‌پناه

شهردار بوشهر میگلی‌نژاد یا دهقانی چه فرقی می کند؟

معصومه یزدان پناه کارشناس ارشد حقوق بین الملل


« صدای استان »؛ به حال منطقه‌های جنوبی و از یاد رفته‌گان آن با کوچه پس کوچه‌هایی که نه خیابان درست و حسابی دارند با بوی جوهای آب و پسماند فاضلابی که گاز آن جان هر جنبنده‌ای رو در آن محلات به خطر انداخته با کودکان پا برهنه‌ای در کوچه خیابان‌هایش که حسرت  پارک محله‌ای را در نگاهشان میفهمی.


یا مردمانی که بیرون درب خانه هایشان گلیمی انداخته و تنها تفریح‌شان قلیان کشیدن است و پاتوق بزهکاران شهر می‌باشد چه فرقی دارد که میگلی نژاد شهردار باشد یا دهقانی.


بگذار استثنا نکنیم مناطق جنوبی را فقط، به مناطق دیگر هم می رسیم. راستی از همدیگر میپرسم تا به حال  انشاء چند کودک شهرمان را خوانده ایم که خیالی در انشایش به شهربازی سفر کرده و سوار چرخ و فلک و سرسره آبشاری شده، نا گفته نماند شاید کودک من و شما پدرش دکتر، مهندس یا مدیر قسمتی باشد که سالی چند بار مسافرت به پایتخت و حداقل استان همجوار داشته و از شهربازی های این کلانشهر ها مستفیض گشته و یا شاید بالاتر از آن پدر سمتی در بوشهر داشته و خانواده و فرزندان مقیم پایتخت و کلانشهری دیگر که برخوردار از این نعمات است.


خودم را میگویم چند بار شیشه ماشین را بالا کشیدم تا بوی اسپند کودک کار و تقاضای پولش رو نشنوم راستی کودکان کار شهرم از کجا می آیند؟ سیلی سرخ بر روی  گونه هاشان از کیست؟ راستی چند خانه امن،چند کلاس درس،چند سبد دلجویی و مهربانی نثار این کودکان شده؟


به حال این کودکان چه فرقی دارد که میگلی شهردار باشد یا دهقانی، راستی نگاه خسته دست فروشان خیابان لیان و حجم انبوه مسافربرهای شخصی با مدرک لیسانس و فوق لیسانس و... برای دست یافتن به لقمه ای نان حلال برای سیر کردن شکم زن و فرزندان یا پرت کردن گاری فلافل این عزیزان توسط برخی از مامورین را دیده اید؟


راستی بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر را دیده اید به من بگویید چند تا بیلبورد غیر از پیام تسلیت و تبلیغ کنسرت و فلان رستوران و همایش منع استعمال دخانیات و تشویق به حفظ کانون خانواده ،منع دروغگویی، منع پارتی بازی و غیره را جار زده است. راستی دیروز تو اتوبوس شهری بودم کنار پیره زنی رنجور نشسته بودم پیره زن بغضش ترکید گفت یک پسر معلول دارم و دیگر پسرم هم چهار سال هست با رنج و زحمت مخارج دانشگاه آزادش رو پرداخت کردم مدرک مهندسی عمران گرفت حالا بیکار است.


راستی شهردار قبلی شهر من چند جوان تحصیلکرده بدون پشتوانه به اتاقت مراجعه کردن و گفتی نیرو لازم نیستیم،راستی شهردار جدید شهرم چند نیرو متخصص بدون پشتوانه به اتاقت مراجعه خواهند کرد که شما هم همین جمله را تکرار کنید.


درختان کاشته شده ساحلی فقط نمای طبیعی خلیج تا ابد فارسمان را نشانه خواهد رفت،شهردار جدید شهر من ،درختان سرسبز را با نظر کارشناسی در جاهای دیگر شهر به زمین امانت دهیدشان.


راستی بافت قدیم شهرمان که هویت شهرمان بوده رو به فرسودگی است،دهکده گردشگری چه نام بلند و پرآوازه ای ولی فقیر از فضای سبز و  هر امکانات زیبنده ای است. شهر من فاقد بیمارستان سوختگی و درمان بیماران صعب العلاج،مراکز خرید مناسب و هتل اقامتی استاندارد،مبلمان شهری ،مراکز تفریحی، سالن بازی هر محله‌ای و...و تا این آسیب ها هست.


چه فرقی میکند میگلی شهردار باشد یا دهقانی...


 


معصومه یزدان پناه کارشناس ارشد حقوق بین الملل

دیدگاه‌ها  

1 آزاده 1397-02-19 12:27
درود بر خانم یزدان پناه حرف دل خیلیا رو زدی
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

Back to Top