استان بوشهر

حامد حسن پور

حمایت از کالای ایرانی

حامد حسن پور


کارشناس حسابداری مالی-فعال اجتماعی

« صدای استان »؛ در بحث حمایت از کالای ایرانی، تولید کنندگان ایرانی باید شاخص "کیفیت "را سرلوحه کار خود قرار دهند ک برای این کار حمایت دولت در حوزه های مختلف از طریق در اختیار قرار دادن امتیازاتی به تولید کنندگان احساس میشود.


وقتی کالای داخلی مطابق با استاندارد های جهانی تولید شود اولا استقبال مردم داخل کشور را در پی دارد و ثانیا می توان نیم نگاهی به بازارهای خارجی هم داشت که در نتیجه ان باعث ورود ارز به کشور ، توسعه اقتصادی ،ایجاد اشغال و... خواهد شد.


کمک دولت به تولید کنندگان باعث میشود که قیمت تمام شده محصولات برای عرضه به بازار های داخلی مناسب تر بشود که این امر علتی خواهد بود برای افزایش تقاضا برای خرید محصول با کیفیت.


مردم مقایسه گرند؛دولت مردان  و تولید کنندگان مطمعن باشند که اگر محصولات داخلی به جایی برسند که توان رقابت با محصول مشابه خارجی را دارا باشند مردم قطعا محصولات داخلی را انتخاب خواهند کرد.


چرا نباید دولت گروه هایی از تولید کنندگان را در قالب هیئت هایی به سایر کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته و بروز بفرستد تا از نزدیک با چرخه تولید محصولات با کیفیت اشنا بشوند و از این تجربیات در داخل کشور بهره ببرند.


حمایت از کالای ایرانی قطعا به منزله بسته شدن گمرکات بر روی کالاهای مرغوب خارجی نخواهد بود. اگر بطور مطلق کشور بخواهد از کالای داخلی استفاده نماید و" حس رقابت" برای تولید کننده وجود نداشته باشد مطمعنا کیفیت کالای ایرانی بهبود نخواهد یافت. همانگونه که در بحث شرکت های خودروسازی شاهدیم دولت با قرار دادن تعرفه های گمرکی گران حمایت ویژه از خودرو سازان داخلی بعمل اورده است ولی در عوض می بینیم ک کیفیت خودروی داخلی هیچ تغییری نکرده و اصلا قابلیت رقابت در بازار های خارجی را ندارد.


باید بگوییم ک با نام گذاری سال 97 توسط رهبر فرزانه انقلاب بنام حمایت از کالای ایرانی قطعا شاهد رونق کسب و کارو توسعه اقتصادی در کشور خواهیم بود.


مسعولین نباید با استفاده از شعارحمایت از کالای ایرانی مردم را  مجبور ب خرید کالای بی کیفیت نمایند و یا از اهرم فشار استفاده کنند. همانگونه ک میبینیم همه کشورهای دارای اقتصاد پویا در یک دوره زمانی معین سازوکارهای مدونی را تدوین کرده و با پشتکار به این پویایی در اقتصاد رسیده اند.


کلام اخر اینکه:


 حمایت از کالای ایرانی معلول تغییر الگوی مصرف همه ایرانی ها و بالارفتن کیفیت کالاها خواهد بود.

نوشتن دیدگاه

Back to Top